Vážení čtenáři,
před Vánoci jste otevřeli poslední číslo Týdne v Evropě. Tento týdenní zpravodaj o aktuálním dění v institucích Evropské unie Vás v různých podobách provázel pravidelně od roku 2001. S posledním číslem roku 2014 se jeho historie v současné podobě uzavírá, ale pokud Vás zajímá, co se děje v Evropské komisi, o informace nepřijdete – budete je nadále dostávat formou nového informačního přehledu rovnou do e-mailové schránky. Tým, který pro Vás týden co týden připravoval Týden v Evropě, se s Vámi loučí a přeje Vám úspěšné vykročení do nového roku a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

 
OTÁZKA: Víte, co je Kino Evropský dům? (Odpověď najdete níže)
 
Novinářská cena EU v oblasti zdraví 2010 bude udělena s cílem podpořit kvalitní novinářskou práci, která zvyšuje informovanost občanů o otázkách týkajících se péče o zdraví a práv pacientů. Tato cena je součástí kampaně „Evropa pro pacienty“, jež klade důraz na 11 politických iniciativ v oblasti zdraví, které spojuje jeden záměr: zlepšovat zdravotní péči v Evropě, a to pro všechny občany. Cena bude udělena těm novinářům, jejichž články veřejnosti výrazně napomohli porozumět určitým otázkám zdraví a jejichž práce odráží očekávání i náhled pacientů a pracovníků ve zdravotnictví. Cena respektuje svobodu a pluralismus sdělovacích prostředků a je v souladu se záměrem Komise zlepšovat komunikaci mezi evropskými orgány a občany Unie. Facebook Twitter Linkuj Delicious Jagg Poslat e-mailem
 
 Evropská komise
Komise přijala strategické priority na rok 2010Komise přijala pracovní program na rok 2010, který odráží odhodlání vyvést EU z hospodářské krize a uskutečňovat politiku, která bude mít přímý užitek pro občany. Komise se dohodla na seznamu 34 priorit, které budou realizovány do konce roku.
Výhodné nákupy s překážkamiPodle zprávy Komise spotřebitelé v EU stále plně nevyužívají všechny výhody vnitřního trhu, zejména kvůli překážkám v přeshraničním obchodu. Rozdíl mezi přeshraničním a vnitrostátním elektronickým obchodem stále roste.
Začíná platit vízový kodex EUOd 5. dubna platí vízový kodex EU, který zvyšuje transparentnost, posiluje právní jistotu a zaručuje žadatelům rovné zacházení. Harmonizuje i pravidla ve 22 členských a 3 přidružených státech, které uplatňují společnou vízovou politiku.
Komise EU posiluje boj proti obchodování s lidmiEvropská komise představila nová pravidla, která mají zintenzívnit boj proti obchodování s lidmi. Nový návrh umožní zajistit soulad mezi vnitrostátními předpisy o trestných činech a trestech, účinnější pomoc obětem a přísnější stíhání pachatelů.
Eurobarometr: rozdíly v postoji ke sportu40 % občanů EU provozuje sport alespoň jednou týdně a 65 % se věnuje nějakému druhu fyzické aktivity. Podle zvláštního průzkumu Eurobarometru však 25 % občanů zůstává v tomto ohledu pasivní. V České republice pravidelně sportuje 28 % obyvatel.
Vyšší postihy za pohlavní zneužívání dětíKomise navrhla nová pravidla ukládající zemím EU přísněji trestat pachatele pohlavního zneužívání dětí. Návrh vyzývá k trestnímu stíhání např. „groomingu“ a „sexuální turistiky“, i když ke zneužití dítěte dojde mimo EU, a požaduje rozsáhlejší prevenci.
Seznam zakázaných leteckých společnostíKomise přijala třináctou aktualizaci seznamu společností se zákazem vstupu do vzdušného prostoru EU. Přibyli v něm všichni letečtí dopravci Súdánu a Filipín, částečně byla zrušena omezení Air Koryo z KLDR a angolské TAAG a omezen provoz Iran Air.
Komisař Füle poprvé oficiálně navštívil TuniskoKomisař pro rozšíření a evropskou politiku sousedství Štefan Füle uskutečnil 29. a 30. března návštěvu Tuniska. „Svazky Tuniska a EU jsou pevné. Jsem přesvědčen, že naše dvoustranné vztahy můžeme dále rozvíjet," uvedl Füle před návštěvou.
Evropská občanská iniciativaKomise představila návrh tzv. evropské občanské iniciativy. Na jejím základě může nejméně milion občanů z alespoň jedné třetiny členských států EU vyzvat Komisi, aby předložila legislativní návrhy v oblastech spadajících do jejích pravomocí.
Komise usiluje o podporu zdraví ve světěKomise navrhuje opatření na pomoc rozvojovým zemím při plnění rozvojových cílů tisíciletí souvisejících se zdravím, zejména globální řízení, dostupnost zdravotní péče, koordinaci politik EU, povědomí o veřejném zdraví.
První hodnocení evropské politiky soudržnostiV minulých třech letech bylo na investiční projekty v oblasti zaměstnanosti a růstu v Evropě přiděleno 93 miliard eur, tj. 27 % finančních prostředků EU. Uvádí se to ve přijaté zprávě o programech soudržnosti EU na období 2007–2013.
Veletrh pracovních příležitostí JOBDAYS 2010Ve dnech 30. března až 1. dubna 2010 proběhl v Praze veletrh pracovních příležitostí JOBDAYS 2010. Zastoupení zde měly personální agentury, internetové portály, zástupci státní správy i EU. Veletrh navštívil odstupující komisař Vladimír Špidla.
 Evropský parlament
Východisko z krize: „skutečná“ ekonomika a systémy světové vládyEU představuje největší světovou ekonomiku s dostatečným vlivem, která by se měla vrátit ke „skutečnému kapitalismu“ a nerezignovat coby spojenec „finančního kapitalismu“, shodli se poslanci EP a experti. Rozprava zvláštního výboru EP se soustředila na kořeny současné krize, její důsledky pro rychle rostoucí ekonomiky a možná opatření.
Parlament vyzývá k posílení světové vládyPoslanci EP se shodli na šesti prioritních tématech, která by měla Rada přednést na 65. Valném shromáždění OSN. Parlament vyzývá vysokou představitelku EU Catherine Ashtonovou ke koordinaci postojů členských států k reformě Rady bezpečnosti OSN. Křeslo pro Evropskou unii musí zůstat dlouhodobou prioritou.
 Evropská rada
Předseda Evropské rady odsoudil teroristické útoky v MoskvěHerman Van Rompuy, předseda Evropské rady, rozhodně odsoudil teroristické útoky v moskevském metru. Označil je za zbabělé činy, pro které není žádné ospravedlnění.
 Rada
Přezkum zemědělsko-potravinářského odvětvíJednání o možnostech, jak zlepšit potravinový řetězec v Evropě pokračují. 29. března předsednictví vyzvalo k posílení zemědělsko-potravinářského průmyslu a lepšímu vyvážení společné zemědělské politiky a pravidel hospodářské soutěže. Výzvu předsednictví podpořila převážná většina ministrů na zasedání Rady pro zemědělství.
Zprávy Eurostatu v týdnu 29. března – 4. dubna 2010Míra nezaměstnanosti v eurozóně dosáhla v únoru 2010 10 % v porovnání s 8,8 % v únoru předchozího roku. V EU27 byla únorová míra nezaměstnanosti 9,6 %. Z členských států byla nejvyšší nezaměstnanost v Lotyšsku (21,7 %), nejnižší v Nizozemsku (4,0 %). Březnová inflace v eurozóně 2010 je odhadována na 1,5 %.
 Kalendář
Datum: 6. dubna 2010
Místo: Ostrava, hotel Imperial
Datum: 7. dubna 2010
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, 110 00 Praha 1
Datum: 8. – 9. dubna 2010
Místo: Cordóba, Španělsko
Datum: 14. dubna 2010
Místo: Nám. W. Churchilla 4, VŠE
Datum: 15. – 22. dubna 2010
Místo: Světozor, Lucerna, Praha
Datum: 16. dubna 2010
Místo: Evropský dům, Jungmannova 24, Praha 1
Datum: 19. dubna 2010
Místo: Knihovna Jiřího Mahena, Kobližná 4, Brno
Datum: 23. – 29. dubna 2010
Místo: Kinosál B. Bakaly, Brno
Datum: 28. – 29. dubna 2010
Místo: Hotel Imperial, Ostrava

Archiv vydání
 
Nejhledanější témata

Týden v Evropě

Zastoupení Evropské komise v České republice vydává pod názvem Týden v Evropě pravidelný informační servis přinášející souhrn nejzajímavějších informací o dění v EU i v přistupujících a kandidátských zemích s odkazy na elektronicky publikované materiály.


ZASTOUPENÍ EVROPSKÉ KOMISE V ČESKÉ REPUBLICE

Jungmannova 24, Praha 1
Poštovní adresa: P.O.Box 811,
111 21 Praha 1

Tel.: (+420) 224 312 835
Fax: (+420) 224 312 850
E-mail: comm-rep-cz@ec.europa.eu 
Web: www.evropska-unie.cz